/* */

Gönen Belediyesi

Turizm

Gönen dünyaca ünlü kaplıcalarıyla yerli ve yabancı turistlere hizmet veren önemli bir tatil merkezidir. Pekçok hastalığa iyi gelen kaplıcalar etrafında oteller ve pansiyonları barındırmaktadır. Gönen sahip olduğu şifalı sularıyla çok eskiden beri bilinen bir beldedir. Yurt içinden yılda 200.000'i aşkın insan başta romatizma ve kireçlenme rahatsızlıkları olmak üzere hastalıklarına şifa bulmak için İlçemize gelmektedir. İlçemizin turizmi kaplıcalara dayalıdır. Ayrıca ilçe merkezine 10 km. uzaklıkta olan Dağ Ilıcası olarak bilinen bir başka kaplıca kaynağı daha bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Ekşidere Mahallesindeki ''DAĞ ILICASI''da ilçemizin turistik yerlerindendir.

İlçe merkezine 27 km mesafede bulunan, Gönen' e bağlı Denizkent yazlık tatil beldesi ise bronşit ve astım rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Gönen, ünlü üstad hikayeci yazar ÖMER SEYFETTİN 'in doğum yeridir. Hikayelerinde geçen çocukluk mekanları halen Gönen'de ziyaret edilebilecek özelliktedir. Gönen'de kültür yaşamında en önemli yeri olan kişi kuşkusuz Ömer Seyfettin'dir. Her yıl Mart ayının ilk haftası ''Ömer Seyfettin Kültür Sanat Haftası'' olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ömer Seyfettin, 1884 yılında Gönen'de doğmuş ve çocukluğunun ilk dönemi Gönen'de geçmiştir. ''ANT'' ve ''KAŞAĞI'' isimli hikayelerinde Gönen'den hatırında kalan hatıralarını dile getirmiştir.

Ayrıca yöremize özgü İĞNE OYASI çok ilgi gördüğünden Gönen Oya Çeyiz Fuarı düzenlenmektedir. Bu etkinlik aynı zamanda Gönen'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 6 Eylül tarihini de içine alması nedeniyle dolu dolu bir kültür haftası yaşanmaktadır. Son yıllarda ''OYA PAZARI'' na alışveriş için gelenler İlçe turizmine hareketlilik getirmektedir.

Alacaoluk Kalesi, Babayaka Kalesi ve Güvercinli Köprü Gönen'in çevresindeki başlıca tarihi kalıntılardır.

 

Son değişiklik Çarşamba, 17 Aralık 2014 13:18
Bu kategorideki diğerleri: « Ömer Seyfettin Ulaşım »